Výnosy příštích období
Výnosy příštích období
Jsou to částky přijaté v běžném období, které věcně patří do výnosů příštích období. Například předem přijaté částky nájemného, předplatného, pojistného, částky předem přijatých paušálů na zajištění servisních služeb.
Evidují se na účtu výnosy příštích období ( účet rozvahový pasivní ).
Příjmy příštích období
Jsou částky, které ke dni účetní uzávěrky nebyly přijaty ( inkasovány ), které však časově a věcně patří do výnosů běžného období. Jedná se o výnosové provize, o provedené a odebrané, ale dosud nevyúčtované výkony jiným podnikům, jejichž částka je přesně známa.
Evidují se na účtu příjmy příštích období ( účet rozvahový aktivní ).
Účty časového rozlišení podléhají dokladové inventuře a při
inventarizaci se posuzuje jejich výše a odůvodněnost.
Časové rozlišení nákladů a výnosů v širším pojetí
Časové rozlišení v širším pojetí zahrnuje i situace, kdy neznáme přesně všechny tři výše uvedené parametry ( účel, částka, období ). Výčet účtů pro časové rozlišení se pak rozšíří o účty dohadných položek a rezerv.
Dohadné položky
Pokud má účetní jednotka na konci účetního období pohledávky nebo závazky, jejichž přesná výše není známa, používá k jejich zaúčtování dohadných účtů.
Účet 388 – dohadné účty aktivní, slouží pro zaznamenání pohledávek
Účet 389 – dohadné účty pasivní, slouží k zachycení závazků
Rezervy
Účetní jednotka si může vytvářet zdroje na krytí v budoucnu očekávaných výdajů – rezervy. Účetnictví rezervy považuje za dlouhodobé cizí zdroje. Smyslem tvorby rezerv je rozložit částku nákladů, které se v účetnictví objeví za několik let, do účetních období, které předcházejí očekávanému vzniku nákladů.
Zákonné rezervy
Jsou vymezeny v zákoně č. 593/1992 Sb., o rezervách pro zjištění základu daně z příjmů. Pro podnikatelské subjekty je nejvýznamnější rezerva na opravy hmotného majetku.
Ostatní rezervy
Tvorba a použití těchto rezerv je upravena vnitřním předpisem účetní jednotky.
Může jít např. o:
– rezervu na opravy hmotného majetku, zatříděného do 1. odpisové skupiny
– rezervu na splatnou daň z příjmů
– rezervu na rizika a ztráty z podnikání
– rezervu na restrukturalizaci