Závěrka v účetnictví a závěrkové operace
Závěrka v účetnictví a závěrkové operace
Charakteristika a význam účetní závěrky
Sestavení účetní závěrky uzavírá účetní práce v konkrétním účetním období. Ještě před tím však musí účetní jednotky uvést své účetnictví do takového stavu, aby účetní závěrka věrně zobrazovala stav majetku a zdrojů jeho krytí, dále pak i výsledek hospodaření za účetní období. Teprve potom bude moci splnit účetní závěrka svůj hlavní cíl – poskytnout komplexní informace o účetní jednotce vedení firmy, společníkům, státní správě, bankovním ústavům, věřitelům, burzám a veřejnosti.
Práce, které účetní jednotku v této souvislosti čekají, můžeme rozdělit do těchto etap:
– přípravné práce před účetní uzávěrkou
– účetní uzávěrka
představuje především uzavření účtů převodem jejich zůstatků na dvojici tzv. uzávěrkových účtů
702 – konečný účet rozvažný
710 – účet zisků a ztrát
– účetní závěrka
je sestavení účetních výkazů ( rozvaha, výkaz zisku a
ztráty, příloha )
Rozvaha
Podává přehled o majetku (Aktivech) účetní jednotky a zdrojích jejího financování (Pasivech). Rozvaha je východiskem podvojného účetnictví, zobrazuje změnu objemu, složení a krytí majetku podniku. Rozvaha je přehled aktiva pasiv uspořádaných určitým způsobem k určitému dni (rozva¬hovému dni).
Rozvahová položka – jednotlivé složky aktiv a pasiv v rozvaze Rozvahový stav – peněžní částky u jednotlivých položek
Součet aktiv se musí rovnat součtu pasiv. (Každé aktivum bylo pořízeno z nějakého zdroje).
Výkaz zisku a ztráty
Podle stávající právní úpravy může být sestavován ve druhovém nebo účelovém členění (tato členění nemají nic společného s plným a zjednodušeným rozsahem výkazů). Dá se přepokládat, že většina účetních jednotek bude používat výkaz zisku a ztráty ve druhovém členění (který byl do r. 2002 jediným), proto se v zaměříme právě na něj.
Hodnotové údaje se zaznamenávají do dvou sloupců – sloupec 1 představuje údaje za běžné období, sloupec 2 pak údaje za minulé období. Na rozdíl od rozvahy, v níž byla aktiva a pasiva oddělena, ve výkazu zisku a ztráty se výnosy s náklady prolínají, což je dáno potřebou zjistit výsledek hospodaření v předepsaném členění:
Provozní výsledek hospodaření – rozdíl mezi provozními výnosy a náklady
Finanční výsledek hospodaření – rozdíl mezi finančními výnosy a náklady
Výsledek hospodaření za běžnou činnost – součet provozního a finančního výsledku hospodaření upravený o splatnou a případně i odloženou daň z příjmů za běžnou činnost
Mimořádný výsledek hospodaření – rozdíl mezi mimořádnými výnosy a náklady upravený o splatnou a případně i odloženou daň z příjmů z mimořádné činnosti
Výsledek hospodaření za účetní období – součet hospodářského výsledku za běžnou a mimořádnou činnost –> vyjadřuje tzv. disponibilní (čistý) zisk, tj. zisk po zdanění, popř. ztrátu.
Tento celkový hospodářský výsledek je uveden též v rozvaze mezi pasivy jako „Výsledek hospodaření běžného účetního období“ (důležitá vazba mezi oběma výkazy ).
Výnosy jsou ve výkazu zisku ztráty označeny římskou číslicí, náklady velkým písmenem latinské abecedy. Podrobnější členění je u nákladů i výnosů zajištěno arabskými číslicemi (toto členění se použije opět pouze ve výkazu zisku a ztráty v plném rozsahu).