Charakteristika účetní osnovy
Charakteristika účetní osnovy – pro podnikatele a principy účtování ve třídě 2 a 3
Charakteristika účtové osnovy
Základem jednotné organizace finančního účetnictví jsou účtové osnovy, které vydává Ministerstvo financí ČR.
Účtová osnova je seznamem všech syntetických účtů finančního účetnictví s číselným a slovním označením, které mohou účetní jednotky používat.
Účtová osnova obsahuje deset účtových tříd, které jsou dále členěny na účtové skupiny a ty na jednotlivé syntetické účty. Účtové třídy jsou číslovány od „0“ do „9“.
Principy účtování ve třídě „2“ – finanční účty
Oceňování na účtech 2. účtové třídy je v nominální hodnotě
( peníze, ceniny, závazky ) nebo v ceně pořízení ( cenné papíry).
211 – hotovost v pokladně – aktivní účet rozvahový
221 – peníze na běžném účtě – aktivní účet rozvahový
213 – ceniny – ( kolky, poštovní známky, stravenky ..) – aktivní účet rozvahový
231 – krátkodobé bankovní úvěry ( úvěry se splatností do jednoho roku ) – pasivní účet rozvahový
261 – peníze na cestě ( převod peněz mezi pokladnou a bankou po dobu, než dostaneme výpis z běžného účtu )
Pokladna
Evidujeme zde stav a pohyb peněz v hotovosti. Při příjmu vystavuje pokladník příjmový pokladní doklad ( originál + kopie ), stav peněz eviduje v pokladní knize, při výdeji peněz vystavuje pokladník výdajový pokladní doklad ( originál ).
Po skončení pokladních hodin je každý den provedeno tzv. skontro = denní uzávěrka porovnávající skutečný stav pokladny s pokladní knihou. Minimálně 4x ročně musí být provedena inventarizace peněžních prostředků ( obvykle jednou za čtvrt roku ).
Běžný účet
Je podnikatelský účet u banky, který slouží firmě pro bezhotovostní platební styk. Běžný účet je u banky otevřen na základě písemné smlouvy, kterou je také dohodnuto úročení běžného účtu. Úrok bývá většinou nízký, protože podnikatel peníze na účtu neváže, ale operativně je ihned používá. O pohybech na běžném účtu smí firma účtovat pouze na základě výpisu z běžného účtu.
Principy účtování ve třídě „3“
V této účtové třídě budeme mít soustředěny účty, které představují závazky organizace nebo její pohledávky vůči ostatním subjektům. Těmito subjekty budou:
311 – odběratelé
321 – dodavatelé
331 – zaměstnanci
336 – instituce sociálního zabezpečení
343 – daň z přidané hodnoty
Každá firma potřebuje mít přesný přehled o svých pohledávkách a závazcích. Proto vede k syntetickým účtům ( pohledávky, závazky ) analytickou evidenci. Většinou se zřizuje pro každého dlužníka nebo věřitele samostatný účet ( konto ), jehož zůstatek ( saldo ) udává aktuální výši pohledávky nebo dluhu. Soubor těchto analytických účtů nazýváme saldokonto.