Výkaz zisku a ztráty
Výkaz zisku a ztráty
Podle stávající právní úpravy může být sestavován ve druhovém nebo účelovém členění (tato členění nemají nic společného s plným a zjednodušeným rozsahem výkazů). Dá se přepokládat, že většina účetních jednotek bude používat výkaz zisku a ztráty ve druhovém členění (který byl do r. 2002 jediným), proto se v zaměříme právě na něj.
Hodnotové údaje se zaznamenávají do dvou sloupců – sloupec 1 představuje údaje za běžné období, sloupec 2 pak údaje za minulé období. Na rozdíl od rozvahy, v níž byla aktiva a pasiva oddělena, ve výkazu zisku a ztráty se výnosy s náklady prolínají, což je dáno potřebou zjistit výsledek hospodaření v předepsaném členění:
Provozní výsledek hospodaření – rozdíl mezi provozními výnosy a náklady
Finanční výsledek hospodaření – rozdíl mezi finančními výnosy a náklady
Výsledek hospodaření za běžnou činnost – součet provozního a finančního výsledku hospodaření upravený o splatnou a případně i odloženou daň z příjmů za běžnou činnost
Mimořádný výsledek hospodaření – rozdíl mezi mimořádnými výnosy a náklady upravený o splatnou a případně i odloženou daň z příjmů z mimořádné činnosti
Výsledek hospodaření za účetní období – součet hospodářského výsledku za běžnou a mimořádnou činnost –> vyjadřuje tzv. disponibilní (čistý) zisk, tj. zisk po zdanění, popř. ztrátu.
Tento celkový hospodářský výsledek je uveden též v rozvaze mezi pasivy jako „Výsledek hospodaření běžného účetního období“ (důležitá vazba mezi oběma výkazy ).
Výnosy jsou ve výkazu zisku ztráty označeny římskou číslicí, náklady velkým písmenem latinské abecedy. Podrobnější členění je u nákladů i výnosů zajištěno arabskými číslicemi (toto členění se použije opět pouze ve výkazu zisku a ztráty v plném rozsahu).Zatímco rozvaha a výkaz zisku a ztráty mají kromě obsahu pevně stanovenou i formu (sestavují se do předepsaných formulářů), přílohu má stanovený pouze obsah (účetní jednotky ji mohou sestavovat buď v popisné formě nebo s pomocí tabulek).
Účetní jednotky s povinným auditem sestavují přílohu v plném rozsahu. Ta se skládá ze čtyř oddílů:
1. Obecné údaje o účetní jednotce
2. Informace o účetních metodách a obecných účetních zásadách
3. Doplňující informace k rozvaze a výkazu zisku a ztráty
4. Přehled o peněžních tocích (výkaz cash flow)