Náklady, výnosy a jejich dělení
Náklady a výnosy ovlivňují hospod. výsledek. Náklady můžeme charakterizovat jako v peněž. Vyjádření spotřebu práce, kterou vynaložíme za určitým účelem.
Náklady musíme odlišovat od výdajů. Výdajem rozumíme úbytek prostředků bez vazby na konkrétní výkony. Výdaje se přeměňují v náklady jen tehdy, jestliže vynaložený majetek vstupuje bezprostředně do tvorby výrobků práce nebo služby.
Například nákup materiálu nám představuje výdej.
Podobně musíme rozlišovat výnosy od příjmů, kde výnosy jsou výkony účetní jednotky. Hlavní složkou výnosů jsou tržby a příjmy mi představují přírůstky peněžních prostředků.
Dělení nákladů a výnosů – z různých hledisek
1) členění podle nákladových druhů – uvedeno v 5. Účtové třídě
2) z hlediska správného stanovení základu daně je třeba rozlišovat N účetní a daňové – všechny N, které účet. jednotky v průběhu účet. období účtuje, jsou účetními N a do těchto N musíme odlišit daňové N, které nám vymezuje zákon o dani z příjmu, čím vyšší daňové N, tím nižší daňový základ (př. firma nakoupí občerstvení pro zaměstnance, jedná se o účet. N, ale nedaňový)
3) pro potřeby finanční analýzy se N člení na:
provozní (50 – 55 účt. Skupině)
finanční (56 – 57 účt. Skupině)
mimořádné (58 účet. skupině)
– podobně si člení i výnosy
4) podle místa vzniku dělíme N, které vznikají v hlavní výrobě, v pomocné výrobě, které vznikají v zásobování, pří odbytu, při správě
– toto členění N uplatňujeme hlavně ve vnitropodnikovém účetnictví, kdy je pro nás důležité zjistit, jak které středisko hospodaří
5) podle toho, kdy vzniknou
– prvotní – v )čet. Jednotce vznikla poprvé (př. mzda)
– druhotné – jedná se o spotřebu vnitropodnikových výhonů (př. středisko údržba provedlo údržbu strojů ve středisku hl. výroby)